APOLONIO MORALES / Madrid, Hiszpania / PARKLIFT 462/463

Dyskretny parking z korzyścią klimatyczną. Projekt renowacji budynku w Madrycie z windami parkowymi WÖHR otrzymuje najwyższy certyfikat ekologiczny W czerwcu 2021 r. nastąpi pierwsza w historii ekologicznej renowacja.

Renomowany LEED® Green Building Rating System™ ma na celu wzmocnienie i promowanie zrównoważonego budownictwa na całym świecie. W ramach tego systemu certyfikacji, remontowana nieruchomość w Europie po raz pierwszy otrzymuje certyfikat Platynowy, najwyższy poziom certyfikacji, jaki można przyznać. Osoby zaangażowane w projekt podkreślają, że budynek Apolonio Morales 29 w stolicy Hiszpanii, Madrycie, jest jednym z najbardziej ekologicznych w Europie. Budynek, którego doskonałe walory wewnętrzne przyczyniły się również do zaangażowania  specjalisty ds. systemów parkingowych tj. firmy WÖHR.

 

14 podziemnych miejsc parkingowych z dodatkowymi korzyściami ekologicznymi

W rzeczywistości budynek jest doskonałym przykładem budownictwa energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska. Wentylację i klimatyzację pomieszczeń zapewnia np. energia geotermalna i słoneczna energia cieplna. Częścią koncepcji renowacji jest również nowe, zajmujące mało miejsca i energooszczędne rozwiązanie parkingowe. Ze względu na warunki klimatyczne w Madrycie wymagane było rozwiązanie, które działa pod ziemią i jest zintegrowane z obiegiem klimatyzacji budynku. Zdecydowano na korzyść firmy WÖHR jako innowacyjnego partnera do tego wymagającego zadania. Wybrano dwie wysuwane mechaniczne podwójne windy parkingowe z serii modelowej 463-2.0 D z dwunastoma miejscami parkingowymi na trzech poziomach oraz jedną windę parkingową 462-2.3 E z dwoma miejscami parkingowymi na dwóch poziomach.

Poziomy parkingowe mogą być poruszane poziomo. Jak przystało na eko-projekt, windy parkingowe zostały również wyposażone w stacje do e-ładowania. Pokrycie płyty osłonowej zostało dopasowane do pokrycia podłogowego obszaru zewnętrznego, dzięki czemu windy parkingowe są niewidoczne poza procesami parkingowymi. Prawdziwą atrakcją projektu jest to, że betonowa obudowa wind parkowych pełni funkcję geotermalnego wymiennika ciepła, dzięki któremu można uzyskać dodatkową energię do klimatyzacji kompleksu budynków. „Fajny” pomysł na relaksujące parkowanie w gorącym madryckim słońcu.

 

Zdjęcia: Fernández Molina Obras Y Servicios S A

Planowanie projektowe